Click here to read in Czech.
Click here to read in English.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Czech
Table of contents
Nové právní předpisy
Tzv. flexibilní novela zákoníku práce byla schválena Poslaneckou sněmovnou
Poslanecká sněmovna schválila dlouho očekávanou novelu zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů v České republice.
Hlavní změny zákoníku práce zavedené touto novelou jsou následující:
- nová pravidla pro podání výpovědi z pracovního poměru - počátek běhu výpovědní doby bude spojen již s dnem doručení výpovědi druhé straně (doposud výpovědní doba začala běžet až prvním dnem následujícího měsíce); novinkou je také zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě výpovědi dané z důvodu, že zaměstnanec porušil pracovní kázeň nebo nesplňuje zákonné předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon práce (doposud v těchto případech trvala výpovědní doba dva měsíce)
- navýšení maximální délky zkušební doby a umožnění jejího prodloužení na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem - u řadových zaměstnanců bude možné ji sjednat až na čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců až na osm měsíců (doposud trvala zkušební doba u řadových zaměstnanců maximálně tři měsíce a u vedoucích zaměstnanců šest měsíců)
- podpora slaďování rodinného a pracovního života pro rodiče malých dětí - zaměstnanec nově může zároveň čerpat rodičovskou dovolenou trvající tři roky i pracovat pro svého zaměstnavatele na své původní pozici, a to buď na základě dohody o pracovní činnosti (v rozsahu nejvýše poloviny týdenní pracovní doby) nebo dohody o provedení práce (v rozsahu nejvýše 300 hodin ročně) – nová právní úprava zaměstnanci umožní jednak získat přivýdělek a jednak si udržet pracovní vazby se zaměstnavatelem i s oborem.
Poslanecká sněmovna však nepřijala dlouho diskutovanou změnu zákoníku práce spočívající v právu zaměstnavatele vypovědět pracovní poměr zaměstnance bez uvedení důvodu. Proto je výpověď pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nadále podmíněna konkrétními výpovědními důvody (zejména nadbytečností zaměstnance z organizačních důvodů, porušováním pracovních povinností, zdravotní nezpůsobilostí nebo nedostatkem předpokladů nebo požadavků pro výkon práce).
Očekává se, že tato tzv. flexibilní novela zákoníku práce nabude účinnosti dnem 1. června 2025, pokud bude schválena Senátem, podepsána prezidentem republiky a vyhlášena v elektronické sbírce zákonů.
Povolení k zaměstnání u občanů některých států se nadále nevyžaduje
Podle nařízení vlády, které nabylo účinnosti dne 1. července 2024, mají volný přístup na trh práce v České republice garantováni cizinci, kteří jsou občany následujících států: USA, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Izraele, Japonska, Korejské republiky a Singapuru.
S účinností ode dne 1. března 2025 vláda rozšířila tento seznamu o Tchaj-wan.
Upuštěním od povinnosti zajištění pracovního oprávnění pro zájemce o zaměstnání z řad cizinců pocházejících z uvedených států dochází ke snížení administrativní zátěže jejich zaměstnavatelů a rychlejšímu vstupu těchto cizinců na trh práce. Tito zaměstnanci jsou však povinni mít platné oprávnění k pobytu v České republice.
Nadále mají volný přístup na pracovní trh v České republice občané Evropské unie, jejich rodinní příslušníci, osoby s trvalým pobytem na území České republiky a dále cizinci, kteří vystudovali českou střední nebo vysokou školu.
Nedávná soudní rozhodnutí
Také právnické osoby mají právo na ochranu dobré pověsti a na přiměřené zadostiučinění v penězích, stejně jako fyzické osoby
Ústavní soud rozhodl, že právnické osoby mají právo na ochranu dobré pověsti a na přiměřené zadostiučinění v penězích, stejně jako fyzické osoby. Toto právo vychází z Listiny základních práv a svobod, která zaručuje ochranu lidské důstojnosti, osobní cti, dobré pověsti a jména.
Ústavní soud však zdůraznil, že toto právo nesmí být zneužíváno. Soudy musí vyvažovat právo na ochranu dobré pověsti s právem na svobodu projevu a informace. Právnické osoby nesmí zneužívat toto právo k vedení tzv. strategických sporů proti účasti veřejnosti (SLAPP), které mají za cíl omezovat svobodu projevu v záležitostech veřejného zájmu. Soudy musí rozlišovat mezi oprávněným výkonem práva a šikanou či zneužitím práva, které ochrany nepožívají. Při rozhodování mají soudy přihlížet k evropské směrnici o ochraně osob zapojených do účasti veřejnosti před zneužívajícími soudními řízeními (tzv. anti-SLAPP directive). (Nález Ústavního soudu ze dne 15. ledna 2025, sp. zn. Pl. ÚS 26/24)
Česká obchodní inspekce má pravomoc vést a zveřejňovat seznam rizikových e-shopů
Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu má Česká obchodní inspekce (dále jen “ČOI”) pravomoc vést a zveřejňovat na svých webových stránkách seznam rizikových e-shopů, protože jde o součást její poradenské a informační činnosti. Nejvyšší správní soud v rozsudku uvedl, že ČOI toto činí s legitimním účelem, kterým je ochrana spotřebitele na internetu. ČOI na seznam zařazuje internetové stránky, které považuje za rizikové především kvůli nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv. V daném případě ČOI zapsala na seznam českou a slovenskou adresu žalobcova e-shopu, který podle jejího názoru funguje jako virtuální galerie nabízející zboží jiných prodejců zejména z Asie. Seznam má jen doporučující povahu a spotřebitelé se sami rozhodují, zda na těchto e-shopech nakoupí či nikoliv. (Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 6. března 2025, sp. zn. 2 As 9/2024)
_________________________________________________________________________________________________________________________________
English
Table of contents
New legislation
The Chamber of Deputies approves the so-called flexible amendment to the Labor Code
The Chamber of Deputies has approved a long-awaited amendment to the Labor Code whose main aim is to increase the flexibility of labor relations in the Czech Republic.
The main changes to the Labor Code introduced by this amendment are as follows:
- New rules for giving notice of termination of employment — The start of the notice period will be linked to the notice's date of delivery to the other party (until now, the notice period did not start until the first day of the following month). Another new feature is the reduction of the notice period to one month in the case of a notice given on the grounds that the employee has breached work rules or does not meet the legal requirements or the employer's requirements for the performance of work (until now, the notice period in these cases lasted two months).
- Increasing the maximum length of the probationary period and allowing it to be extended on the basis of a mutual agreement between the employee and the employer — It will be possible to agree on it for up to four months for ordinary employees and up to eight months for managerial employees (until now, the probationary period lasted a maximum of three months for ordinary employees and six months for managerial employees).
- Support for reconciling family and work life for parents of small children — Employees can now take parental leave lasting three years and at the same time work for their employer in their original position, either on the basis of an agreement to perform work (for a maximum of half of the weekly working time) or an agreement to complete a job (for a maximum of 300 hours per year). The new legislation will allow the employee to earn extra money, as well as to maintain work ties with the employer and the industry.
However, the Chamber of Deputies did not adopt the amendment’s long-discussed provision pertaining to the employer's right to terminate an employment without giving a reason. Therefore, the employment's termination by the employer is still subject to specific reasons for termination (in particular, redundancy of the employee for organizational reasons, breach of work duties, health incapacity or lack of prerequisites or requirements for the performance of work).
This so-called flexible amendment to the Labor Code is expected to come into effect on 1 June 2025 if it is approved by the Senate, signed by the president of the Czech Republic and published in the electronic Collection of Laws.
Work permits for citizens of some countries are no longer required
According to a government decree that came into effect on 1 July 2024, free access to the labor market in the Czech Republic is guaranteed to foreigners who are citizens of the following countries: the United States, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Canada, Australia, New Zealand, Israel, Japan, the Republic of Korea and Singapore.
With effect from 1 March 2025, the government has extended this list to include Taiwan.
Waiving the obligation to secure a work permit for job seekers from among foreigners from these countries reduces the administrative burden on their employers and allows them to enter the labor market faster. However, these employees are required to have a valid residence permit in the Czech Republic.
Citizens of the European Union, their family members, persons with permanent residence in the Czech Republic and foreigners who graduated from a Czech secondary school or university continue to have free access to the labor market in the Czech Republic.
Recent court decisions
Legal entities also have the right to protection of reputation and to adequate monetary compensation, just like natural persons
The Constitutional Court has ruled that legal entities have the right to protect their good reputation and to obtain adequate monetary compensation, just like natural persons. This right is based on the Charter of Fundamental Rights and Freedoms, which guarantees the protection of human dignity, personal honor, good reputation and name.
However, the Constitutional Court emphasized that this right must not be abused. The courts must balance the right to protection of reputation with the right to freedom of expression and information. Legal entities may not abuse this right to conduct so-called strategic disputes against public participation (SLAPPs), which aim to restrict freedom of expression in matters of public interest. Courts must distinguish between the legitimate exercise of a right and bullying or abuse of rights, which does not enjoy protection. When making their decision, the courts are to consider the European directive on the protection of persons involved in public participation against abusive court proceedings (the so-called anti-SLAPP directive). (Decision of the Constitutional Court of 15 January 2025, file no. Pl. ÚS 26/24)
The Czech Trade Inspection Authority has the power to maintain and publish a list of risky e-shops
According to the decision of the Supreme Administrative Court, the Czech Trade Inspection Authority (CTIA) has the power to maintain and publish a list of risky e-shops on its website, as it is part of its advisory and information activities. In its judgment, the Supreme Administrative Court stated that the CTIA does this with a legitimate purpose, which is to protect consumers on the internet. The CTIA includes websites on the list that it considers to pose a risk to consumers mainly due to noncompliance with certain legal obligations and inadequate enforcement of consumer rights. In the case in question, the CTIA entered the Czech and Slovak addresses of the plaintiff's e-shop, which, in its opinion, functions as a virtual gallery offering goods from other sellers, especially from Asia. The list serves as guidance only, and consumers decide for themselves whether or not to buy from these e-shops. (Judgment of the Supreme Administrative Court of 6 March 2025, file no. 2 As 9/2024)
* * * * *
Andrea Bednaříková, Knowledge Lawyer, has contributed to this legal update.